Strokovna terapevtska pomoč
Strokovna terapevtska pomoč
UVOD
Del našega življenja so tudi stiske, razpotja, bolečine, konflikti, strahovi, ločitve, izgube, bolezni, krivice, zlo, ki nas doleti, začaran krog, iz katerega ne vidimo izhoda ipd. Vsem tem in podobnim področjem je namenjena terapevtska pomoč, ki v prvi vrsti zagotovi, da človek v vsem tem ni sam in da je ob njem nekdo, ki skupaj z njim hodi to pot. Za razliko od tistega, ki se znajde v kakršni koli težki situaciji, terapevt lažje vidi izhod iz vsega tega, saj ni čustveno vpleten in mu zato občutja, ki so preplavila posameznika, ne zameglijo pogleda naprej.
Noben terapevt ni čudodelnik in nima vnaprej izdelanih rešitev. Terapevt je človek, ki se je pripravljen usesti k posamezniku (ali pa ob par, zakonca, celo družino), ki je pripravljen prisluhniti, začutiti in se na polno vreči v odnos, da bi lahko tisti, ki je prišel po pomoč, kar v največji možni meri srečal sebe, razumel nekaj več o sebi in svojem življenju, o odnosih, ki jih živi in ob sočutni podpori razvil potenciale, ki bi mu omogočili narediti korak naprej in zaživeti bolj polno.
Vsaka terapija je zelo unikatna pot in za vsakega človeka polnost življenja pomeni nekaj drugega. Vrtnica cveti rdeče, sončnica rumeno, vijolica vijolično in spominčica modro. Tako je tudi z nami ljudmi. Poiskat moramo pot do sebe po vseh do sedaj še neznanih in neodkritih stezah, ki so se zarasle, ker nas tam nihče ni slišal, ovrednotil, čutil, razumel.
Terapija ni analiza otroštva in kritika staršev. Je pa iskanje skozi odnose, iz katerih smo stkani, vseh tistih delov sebe, ki jih nismo mogli zaživeti in razviti v polnosti iz kakršnega koli razloga: zlorabe, bolezni, izgube, samote, kritike, travme, ...
Terapija je notranja rast, predelovanje težkih vsebin, integracija le-teh v svoje življenje, čustveno zorenje, da lahko bolj svobodno, bolj odgovorno, bolj funkcionalno živimo. To ni proces enkrat za vselej. Nam pa lahko že en sam proces bistveno spremeni življenje in naš pogled na svet, nase, na druge, pa tudi na Boga. Za vključitev v terapevtski proces vera ni pogoj. Morda komu beseda Bog ne pomeni veliko. Vsak lahko pride in se vključi s tem, kar je in tam, kjer je.
Pridi takšen, kot si. Nič ni narobe s teboj. Morda samo seme, ki je položeno vate, ne more vzkaliti, ker nima ustreznih pogojev, prave zemlje, ker nima dovolj sonca ali vode, karkoli že to pomeni v tvojem kontekstu življenja.
s. Mateja Kraševec, direktorica Centra Skupaj
STROKOVNA OPREDELITEV
Terapevtska pomoč je usmerjena odnosnemu zdravljenju in je namenjena vsem tistim posameznikom, parom, zakoncem in družinam, ki bi radi bolje razumeli in spoznali, kaj se v njihovem življenju sploh dogaja, so pri reševanju težav sami, se vrtijo v začaranem krogu poskusov reševanja ter iskanja vedno novih rešitev, se kljub vloženemu trudu situacija ne izboljšuje in se soočajo sledečimi stiskami:
IGRALNA TERAPIJA ZA OTROKE
Otroci se pogosto znajdejo v občutjih, ki jih sami ne zmorejo, ne znajo, ne upajo ubesediti ali na primeren način izraziti. Zato se lahko pojavijo različne čustvene, vedenjske in celo zdravstvene težave, ki so lahko samo odraz tega, da se z otrokom nekaj dogaja, da se ne počuti dobro. To otroci kažejo tako, da:
Terapija je namenjena tudi otrokom, ki:
Terapevt v terapevtskem procesu skozi strukturirano igro uporablja tehnike, ki jih izbere otrok in ob katerih se najbolje počuti. To je lahko:
Vse te tehnike omogočajo, da terapevt pride v stik z otrokom; kaj se z njim dogaja, kaj je njegov notranji čustveni svet in kaj je tisto, o čemer naj bi otrok spregovoril. Otrok namreč na tak način projicira svoja občutja in čutenja na predmete, lutke, igrače, figure, na risalni list, ... Preko varnega odnosa, ki ga vzpostavi s terapevtom, prihaja v stik sam s sabo na način, da lahko pove, kako se počuti, kako mu je, prihaja v stik s svojimi čutenji, jih na primeren način izrazi ter tako gradi samozaupanje ter večji občutek zase.
Na prvo terapevtsko srečanje pride otrok skupaj s starši (obema, samo enim), takrat tudi naredimo okvirni načrt ter termin terapevtskih srečanj. Terapevtska srečanja potekajo enkrat tedensko in trajajo 60 min. Ciklus terapije traja 12 srečanj in se lahko ponovi, če je potrebno. Del terapije je tudi PSIHOEDUKACIJA, ko se v terapijo s svojimi čutenji in doživljanji vključujejo tudi starši.
KAKO SE VKLJUČITI
Pokličite na telefonsko številko 040 351 236. Na tajnici boste slišali sporočilo, kdaj je dežurstvo v živo na telefonu.
Vedno nas lahko pokličete tudi izven časa dežurstva. Oglasila se bo telefonska tajnica, po pisku pustite svoje sporočilo z imenom in priimkom ter telefonsko številko, takoj, ko bo mogoče, vas bomo poklicali nazaj. Komur je lažje, nas lahko kontaktira tudi po elektronski pošti info@centerskupaj.si.
Najprej vas bomo povabili na enourni svetovalno-terapevtski pogovor. Namenjen je vam, da nas osebno srečate, spoznate naš način dela, vprašate o morebitnih dodatnih informacijah, ki vas v zvezi s terapevtsko obravnavo zanimajo, predstavite težavo/problem in dobite prvi odziv terapevta.
Zavedamo se, da odločitev za terapevtsko obravnavo ni lahka, da je povezana z občutkom strahu (me bo terapevt razumel, kaj si bo terapevt mislil o meni, so stvari zaupne in je poskrbljeno za diskretnost, ...). Dobili boste občutek, ali vam naš način dela ustreza, se v njem prepoznate in ali imate na drugi strani sogovornika/terapevta, ki bi mu lahko zaupali.
Na podlagi pogovora se odločite za vpis na seznam za terapevtsko obravnavo. Vključitev je prostovoljna in obravnavo lahko kadarkoli prekinite.
CENIK
Prispevek za katerokoli obravnavo poravnate vsako uro sproti v gotovini.
V primeru finančne stiske se lahko z vašim osebnim terapevtom dogovorite za znižanje prispevka glede na vaše in naše zmožnosti. V tem primeru je potrebno napisati pisno prošnjo in navesti razlog za znižanje prispevka.
Pa še zaključna misel:
„Veselje nad življenjem izhaja iz odnosov, iz tega, kako živimo skupaj; trpljenje pa iz razbitih odnosov, ko nam ne uspeva več živeti skupaj.“ Henri J. M. Nouwen
Da bi zmogli živeti SKUPAJ in graditi pristne odnose!